Miért elengedhetetlen, hogy 2023-ban mobilbarát legyen a weboldalad?
Az elmúlt 5-6 évben drasztikusan megnőtt azon személyek száma, akik okostelefont használnak. Mitöbb, napról napra gyarapszik azon telefon tulajdonosok száma, akik kizárólag mobil készülékekről interneteznek, és ez a tendencia az elkövetkezendő években előreláthatóan csak emelkedni fog.
Több egybehangzó internetes forrás állítása alapján a weboldalak látogatóinak több, mint 60%-a mobilról érkezik.
De mit értünk mobil weboldal alatt?
Régen, amikor még nem terjedtek el ennyire az okostelefonok és a táblagépek, minden weboldalt csak 1 készülékre optimalizáltak a webfejlesztők: asztali gépre.
Abban az esetben, ha egy weblap nincs előkészítve a mobilos megjelenésre, 2 igen komoly problémába ütközik a látogató:
- rendkívül nehéz a tartalmat elolvasni: 2 ujjal tud belenagyítani a tartalom bizonyos részeibe, és keresnie azt az apró betűk közt, amire ő kíváncsi
- navigációs problémák: a hivatkozások mérete szintén nagyon kicsi telefonon, és jó eséllyel a rossz menüpontra nyom a látogató, majd nem érti, hogy miért nem arra az aloldalra jutott, amire szeretett volna elnavigálni
A nem mobilbarát weboldalak esetén a látogatók komoly hányada már az első másodpercekben otthagyja a honlapot.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a negatív felhasználói élmény mellett a Google sem jutalmazza az ilyen weblapokat: a telefonokról indított keresések esetén az algoritmus hátrébb rangsorolja azokat a weblapokat, amelyek nincsenek megfelelően mobilra optimalizálva.
Mi a legjobb választás mobil weboldal készítés esetén?
Reszponzív weboldal készítés:
Ma már ez a legelterjedtebb technika mobilbarát honlap készítésére, és a Google is ezt javasolja. A tabletet használó látogatók száma igencsak elmarad az okostelefont használókétól, de a reszponzív technikából adódóan a tabletes optimalizálás viszonylag könnyen kialakítható.
Mit értünk reszponzív weblap alatt?
A reszponzív kialakítás esetén a weboldal úgy épül fel, hogy annak szélessége minden esetben alkalmazkodik az adott eszköz kijelzőjének szélességéhez. Ennek a technikának köszönhető, hogy minden készüléken (asztali gép, tablet, mobil, okos TV) olvasható, és könnyen használható lesz a weboldal. A kisebb eszközökön, mint pl a mobilok és a tabletek, a menüpontok összecsukódnak, és egy úgynevezett hamburger ikon (3 vízszintes vonal) segítségével nyithatók meg. Szintén fontos megemlíteni, hogy egy mobilbarát honlap esetén a nagyobb méretű képes anyagok igazodnak a kijelző szélességéhez, nem lógnak ki belőle. A szekciók, amik asztali gépen egymás mellett találhatók, azok mobilon jellemzően egymás alá kerülnek. Így a weblap mobilbaráttá válik és nem kell többet fájjon a fejed amiatt, hogy telefonról, vagy tabletről nehézkesen olvassák el az oldalad tartalmát.
Az általunk fejlesztett WebOrigin rendszerben adott, hogy weboldalad reszponzív legyen, és minden készüléken kiválóan mutasson.